- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Gauze Swab
Gauze Swab
Manufacturer of a wide range of products which include 5cm x 5cm x 8 ply non sterile gauze swab, 7.5cm x 7.5cm x 8 ply non sterile gauze swab, 10cm x 10cm x 8 ply non sterile gauze swab, gauze swab sterile 7.5cm x 7.5cm x 12ply and gauze swab sterile 10cm x 10cm x 12ply.
5cm x 5cm x 8 Ply Non Sterile Gauze Swab
Product Price: Rs 65 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Size | 5cm x 5cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 100 pcs |
| Packaging Size | 100 Pieces/Pack |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | No Loose Threads,High Absorbency, White, Bleached, For external use, Wound care |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 3 Years |
| Sterility | Non-Sterile |
Made From Highly absorbent Gauze
- Non Sterilized
- To Be Sterilized Before Use.
- Single Use Only
Yes! I am InterestedRequest A Callback
7.5cm x 7.5cm x 8 Ply Non Sterile Gauze Swab
Product Price: Rs 80 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 240 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Size | 7.5cm x 7.5cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 100 pcs |
| Packaging Size | 100 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Packaging Type | Packet |
| Pack Type | Pouch |
| Shape | Square |
| Sterility | Non-Sterile |
Made From Highly absorbent Gauze
- Non Sterilized
- To Be Sterilized Before Use.
- Single Use Only
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10cm x 10cm x 8 Ply Non Sterile Gauze Swab
Product Price: Rs 120 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 144 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Size | 10cm x 10cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 100 pcs |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | White, High Absorbency, Bleached, Used for wound care |
| Packaging Material | Polyethene |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Quantity Per Pack | 100 gauze pieces per pack |
| Pack Type | Pouch |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Sterility | Non-Sterile |
- Gauze Swabs are made of high absorbecy cotton cloth
- It is pre cut in different sizes and offered in various Ply
- It is used for wound care, dressings and surgery
- It is not sterile
- Has to be sterilised before use
Available Sizes :
7.5cm x 7.5cm
5cm x 5cm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 7.5Cm X 7.5cm X 12Ply
Product Price: Rs 17 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 7.5 cm x 7.5 cm |
| Ply | 12 ply |
| Material | Cotton |
| Pack Size | 30Pkts/Box |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Pack Type | Pouch |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 10Cm X 10cm X 12Ply
Product Price: Rs 24 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 10 cm x 10 cm |
| Ply | 12 ply |
| Material | Cotton |
| Pack Size | 25Pkts/Box |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Pack Type | Pouch |
Yes! I am InterestedRequest A Callback