- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Roll Bandage
Roll Bandage
Our product range includes a wide range of cotton roller bandage premium quality, cotton roller bandage and ortho bandages.
Cotton Roller Bandage premium quality
Product Price: Rs 60 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Width | 5 cm |
| Length | 8 Meters |
| Material | Cotton |
| Categories | Short Stretch Compression |
| Weave Type | Plain Weave |
| Edge Finish | Cut Edge |
| Sterility | Non Sterile |
| Usage/Application | Hospital |
| Number Of Piece | 10 Rolls/Packet |
| Feature | High Absorbency, Bleached, Ready to use, Good Strength |
| Color | White |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Roller Bandages are used in wound care. These are odorless and has good absorption capacity.
Available Sizes : Width 5cm/7.5cm/10cm/15cm/20cm length 2m/3m/4m/5m/6m/7m/8m/9m/10m/12m/
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cotton Roller Bandage
Product Price: Rs 92 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Material | Cotton |
| Length | 8M |
| Bandage Size | 4 Inch |
| Width | 10cm |
| Usage/Application | Minor Injury Dressing |
| Categories | Short Stretch Compression |
| Sterility | Non Sterile |
| Weave Type | Plain Weave |
| Edge Finish | Cut Edge |
| Brand | Merakee |
| Sterile | Non Sterile |
| Color | White |
| Packaging Type | Roll Pack |
| Packet Contains | 10rolls/pkt |
| Country of Origin | Made in India |
Our commitment to quality transfer to our product and we serve diverse customer base across India.
It is manufactured in our state of the art facility and we follow stringent norms to provide our customer with highest quality.
We offer bandage in variety of sizes as follows
- Width: 5cm, 7.5cm, 10cm, 15cm
- Length: 2Mtr, 3Mtr, 4Mtr, 5Mtr, 8Mtr, 9Mtr, 10Mtr
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ortho Bandages
Product Price: Rs 165 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 50 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Bandage Size | 15cm x 10mtr |
| Width | 15 cm |
| Length | 10m |
| Categories | Short Stretch Compression |
| Thread Count (TPI) | 60 TPI |
| Color | White |
| Quality Grade | SH F2 |
| Usage/Application | Hospital |
| Number Of Piece | 5 Rolls/Packet |
| Feature | High Strength Bandages, Used for Orthocare, No loose threads |
| Sterile | Non Sterile |
| Material | Cotton |
| Features | High Strength material, closed Mesh for better absorption |
| Sterility | Non-Sterile |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | 50pkts/box |
Available Size
- 15cm x 10m
- 10cm x 10m
- 7.5cm x 10m
- 5cm x 10m
Yes! I am InterestedRequest A Callback