- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sterile Gauze Swab
Sterile Gauze Swab
Pioneers in the industry, we offer gauze swab sterile 7.5cm x 7.5cm x 8ply, gauze swab sterile 5cm x 5cm x 8ply, gauze swab sterile 10cm x 10cm x 8ply, gauze swab sterile 10cm x 10cm x 16ply, gauze swab sterile 7.5cm x 7.5cm x 16ply and gauze swab sterile 5cm x 5cm x 16ply from India.
Gauze Swab Sterile 7.5cm X 7.5cm X 8ply
Product Price: Rs 16 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 7.5cm x 7.5cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 40Pkts/box |
| Packaging Size | 5 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Edges | Folded |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Packaging Type | Packet |
| Pack Type | Box |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 2 Years |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Gauze Swab (Sterile) 5 Nos.
(Standard as per B.P. Type-17)
Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 5Cm X 5cm X 8Ply
Product Price: Rs 11 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 5cm x 5cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 50Pkts/Box |
| Packaging Size | 5 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Edges | Cut |
| Usage Area | General Dressing |
| Packaging Type | Packet |
| Pack Type | Pouch |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Gauze Swab (Sterile) 5 Nos. (Standard as per B.P. Type-17) Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 10Cm X 10cm X 8Ply
Product Price: Rs 20 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 10cm x 10cm |
| Number Of Ply | 8 Ply |
| Ply | 8 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 30Pkts/box |
| Packaging Size | 5 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Edges | Folded |
| Packaging Material | Polyethene |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Packaging Type | Packet |
| Pack Type | Pouch |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf Life | 2 Years |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Gauze Swab (Sterile) 5 Nos.
(Standard as per B.P. Type-17)
Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 10Cm X 10cm X 16Ply
Product Price: Rs 28 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Number Of Ply | 16 Ply |
| Size | 10cm x 10cm |
| Ply | 16 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 20 Pack / box |
| Packaging Size | 4 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Packaging Material | Polyethene |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Pack Type | Pouch |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 7.5Cm X 7.5cm X 16Ply
Product Price: Rs 18 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 7.5cm x 7.5cm |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 25Pkts/Box |
| Packaging Size | 4 Pieces |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Edges | Cut |
| Packaging Material | Polyethene |
| X Ray Detectable | No |
| Usage Area | General Dressing |
| Pack Type | Pouch |
| Shape | Square |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
| Number Of Ply | 16 Ply |
| Ply | 8 ply |
Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gauze Swab Sterile 5Cm X 5cm X 16Ply
Product Price: Rs 14 / PackGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Pack
Product Brochure
Product Details:
| Sterility | Sterile |
| Size | 5cm x 5cm |
| Number Of Ply | 16 Ply |
| Ply | 16 ply |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Pack Size | 50Pkts/Box |
| Packaging Size | 4 Piece |
| Usage/Application | Hospital |
| Feature | EO Sterile, High Absorbency, Bleached, Ready to use |
| Edges | Cut |
| X Ray Detectable | No |
| Packaging Type | Packet |
| Usage Area | General Dressing |
| Pack Type | Pouch |
| Brand | Merakee |
| Country of Origin | Made in India |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Made From Highly absorbent Gauze
- Sterilized/EO
- Single Use Only
- Do not use if packaging is open.
Yes! I am InterestedRequest A Callback