- Home
- ยป
- Our Products
- »
- White Cotton Abdominal Sponge
White Cotton Abdominal Sponge
Our product range includes a wide range of abdominal sponge / mopping pad ( 30cm x 30cm x 10ply).
Abdominal Sponge / Mopping Pad ( 30cm x 30cm x 10ply)
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Pad Size | 30cm x 30cm |
| Sterility | Sterile |
| Size | 30cm x 30cm |
| Ply | 10 |
| Material | Cotton |
| Sponge Size | 30cm x 30cm |
| Usage/Application | Hospital |
| Edge Type | Sealed Edge |
| X Ray Detectable | Yes |
| Color | White |
| Feature | X-Ray detectable thread, High Absorbency, 4 Side Stitch with long handle |
| Brand | Merakee |
| Usage Area | Abdominal |
| Number Of Ply | 10Ply |
| Disposable | Yes |
| Packaging Type | Packet |
| Pack Contains | 1 Abdominal Sponge |
| Country of Origin | Made in India |
| Marketed By | Merakee Pharmaceuticals |
Comes with x-ray detectable thread.
Abdominal Gauze Sponge comes in two sizes
30cm x 30cm x 10 ply
Recommended by doctors across India.
Yes! I am InterestedRequest A Callback